Omron G6A-274P-ST-US-DC12 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 16.7mA |
| Coil Power | 200mW |
| Coil Resistance | 720R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 2A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Current Rating | 2A |
| Depth | 10.1mm |
| Length | 20.2mm |
| Max Current Rating | 2A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Operate Time | 5ms |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 200mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 3ms |
| Series | G6A |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 220V |