Omron G6AK-274P-ST40-US-DC12 technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 30mA |
| Coil Power | 360mW |
| Coil Resistance | 400R |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 2A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Max Current Rating | 2A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 5ms |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 360mW |