Omron G6RL-1-DC12 technical specifications.
| Application(s) | POWER |
| Coil Current | 18.3mA |
| Coil Power | 220mW |
| Coil Resistance | 654R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 8A |
| Contact Material | Silver |
| Depth | 10mm |
| Height | 12.3mm |
| Length | 28.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 400V |
| Max Voltage Rating (DC) | 300V |