Omron G6RN-1-AP4DC12 technical specifications.
| Coil Current | 18.3mA |
| Coil Resistance | 655R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 8A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |