Omron G6RN-1-DC12 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, VDE, IEC |
| Coil Current | 18.3mA |
| Coil Power | 220mW |
| Coil Resistance | 655R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 8A |
| Contact Material | Silver, Gold |
| Current Rating | 8A |
| Depth | 10mm |
| Height | 15.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 28.5mm |
| Max Current Rating | 8A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Operate Time | 15ms |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 220mW |
| Radiation Hardening | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| Series | G6RN |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Weight | 9g |
| Width | 10.5mm |