Omron G6S-2F-DC24 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA |
| Coil Current | 8.3mA |
| Coil Power | 200mW |
| Coil Resistance | 2.88kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Current Rating | 2A |
| Height | 9.4mm |
| Max Current Rating | 2A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Surface Mount |
| Operate Time | 4ms |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 200mW |
| Series | G6S(Standard type) |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| Weight | 2g |
| Width | 7.5mm |