Omron H3CR-A8AC24-48/DC12-48 technical specifications.
| Accuracy | 0.2% |
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Body Material | Plastic |
| Coil Voltage (AC) | 48V |
| Coil Voltage (DC) | 48V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 48mm |
| Interface | Analog |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 48mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Voltage | 48V |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Socketable, DIN Rail, Flush, Surface Mount, Plug-In |
| Number of Contacts | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | H3CR-A |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Weight | 90g |
| Width | 48mm |