Omron LY1F-DC12 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, VDE |
| Coil Current | 75mA |
| Coil Power | 900mW |
| Coil Resistance | 160R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 15A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 15A |
| Depth | 22.5mm |
| Height | 35.56mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 43.94mm |
| Life (Hours) | 200000Hour |
| Max Current Rating | 15A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Flanges, Chassis Mount, Socket, Surface Mount |
| Operate Time | 25ms |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 900mW |
| Radiation Hardening | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 25ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LY |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Width | 22.6mm |