Omron LY2-0-DC12 technical specifications.
| Coil Current | 75mA |
| Coil Power | 900mW |
| Coil Resistance | 160R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 21.5mm |
| Height | 35.56mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 21.59mm |
| Life (Hours) | 500000Hour |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Operate Time | 25ms |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 900mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | LY |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Width | 27.94mm |