The LY2-0-T130DC12 is a general purpose DPDT relay from Omron. It has a coil current rating of 75mA and a coil power rating of 900mW at 12V DC. The relay can handle a contact current of up to 10A and has a silver contact material. It is designed for through hole mounting and has an operating temperature range of -25°C to 55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron LY2-0-T130DC12 technical specifications.
| Coil Current | 75mA |
| Coil Power | 900mW |
| Coil Resistance | 160R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |