Omron LY2FAC12 technical specifications.
| Coil Current | 91mA |
| Coil Resistance | 46R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Height | 35.56mm |
| Length | 43.94mm |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Flanges, Chassis Mount |
| Release Time | 25ms |
| RoHS Compliant | No |
| Series | LY |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | DPDT |
| Width | 22.6mm |