Omron LY2Z-DC12 technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Coil Current | 75mA |
| Coil Power | 900mW |
| Coil Resistance | 160R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver |
| Depth | 36mm |
| Height | 28mm |
| Length | 21.5mm |
| Life (Hours) | 200000Hour |
| Max Current Rating | 7A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Socketable, Plug-In, Socket |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 900mW |