Omron LY3F-DC12 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, VDE |
| Coil Current | 112mA |
| Coil Power | 1.4W |
| Coil Resistance | 107R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 32mm |
| Height | 36mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32mm |
| Life (Hours) | 200000Hour |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Chassis Mount, Socket, Surface Mount, Flanges |
| Mounting Style | SOCKET |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.4W |
| Throw Configuration | 3PDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Width | 28.5mm |