Omron LY3F-DC24 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, VDE |
| Coil Current | 58.6mA |
| Coil Power | 1.4W |
| Coil Resistance | 410R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 32mm |
| Height | 35.56mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 43.94mm |
| Life (Hours) | 200000Hour |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Flanges, Chassis Mount, Socket, Surface Mount |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.4W |
| Throw Configuration | 3PDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Width | 32mm |