The LY4DC125 is a general purpose relay from Omron with a non-latching coil type and a maximum operating temperature of 40°C. It features a silver contact material and a contact current rating of 10A. The relay is socketable and has a throw configuration of 4PDT. It operates within a temperature range of -25°C to 40°C and has an operate time and release time of 25ms each.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron LY4DC125 technical specifications.
| Coil Current | 11.6mA |
| Coil Resistance | 10.78kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 125V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |