Omron LY4F-AC240 technical specifications.
| Coil Current | 9.5mA |
| Coil Resistance | 9kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 240V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Height | 35.56mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 41.4mm |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Flanges, Chassis Mount |
| Operate Time | 25ms |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 25ms |
| RoHS Compliant | No |
| Series | LY |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | 4PDT |
| Width | 43.94mm |