Omron MGN2A-AC120 technical specifications.
| Application(s) | POWER |
| Approvals | UL |
| Package/Case | 120 |
| Coil Current | 79mA |
| Coil Power | 9.5W |
| Coil Resistance | 295R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 120V |
| Contact Current Rating | 30A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 30A |
| Depth | 63.5mm |
| Height | 55.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 63.5mm |
| Life (Hours) | 100000Hour |
| Max Current Rating | 30A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -45°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 240V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Chassis Mount, Panel |
| Operate Time | 30ms |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 9.5W |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 30ms |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MGN |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | DPST |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| Width | 127mm |