The Omron MGN2AM-DC48 is a general purpose electromechanical relay with a coil voltage of 48V and a contact current rating of 30A. It features a non-latching coil type and a coil resistance of 1.15kΩ. The relay has a maximum operating temperature of 115°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is designed for chassis mount and has a termination type of screw. The relay has a throw configuration of DPST and an operate time of 30ms, as well as a release time of 30ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MGN2AM-DC48 technical specifications.
| Coil Current | 41.6mA |
| Coil Resistance | 1.15kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 48V |
| Contact Current Rating | 30A |
| Max Operating Temperature | 115°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |