The Omron MK3PIDC12 is a general purpose electromechanical relay with a non-latching coil that operates at 12V DC and 1.5W. It has a contact current rating of 10A and is available in a socketable package. The relay has a maximum operating temperature of 40°C and a minimum operating temperature of -10°C. It has a operate time of 30ms and a release time of 20ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MK3PIDC12 technical specifications.
| Coil Current | 126mA |
| Coil Power | 1.5W |
| Coil Resistance | 95R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |