The MKS2PI-2AC120 is a general purpose DPDT relay from Omron with a contact current rating of 10A and a coil voltage of 120V AC. It features a non-latching coil type and a tin, silver contact material. The relay operates within a temperature range of -40°C to 60°C and is RoHS compliant. It has a plug termination and a socketable mount.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MKS2PI-2AC120 technical specifications.
| Coil Current | 19.3mA |
| Coil Resistance | 1.13kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 120V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |