Omron MKS2PI-2DC24 technical specifications.
| Coil Current | 55.8mA |
| Coil Power | 1.4W |
| Coil Resistance | 430R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |