The Omron MKS2PIAC100 is a general purpose DPDT power relay with a non-latching coil and a maximum operating temperature of 60°C. It can handle a contact current rating of 10A and has a coil current of 23mA. The relay is socketable and has a termination of plug. It is compliant with RoHS regulations and has an operating temperature range of -40°C to 60°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MKS2PIAC100 technical specifications.
| Coil Current | 23mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 100V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |