Omron MKS3PI-5DC12 technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Approvals | UL, CSA, TUV, IEC |
| Coil Current | 112mA |
| Coil Power | 1.4W |
| Coil Resistance | 107R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver, Tin |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 34.5mm |
| Height | 52.5mm |
| Length | 34.5mm |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250V |
| Mount | Socketable, PCB, Socket, Plug-In |
| Mounting Style | SOCKET |
| Operate Time | 30ms |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.4W |
| Ratings | IP40 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 20ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKS |
| Switching Current | 10A |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | 3PDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Width | 34.5mm |