The MKS3PINDC110 is a general purpose relay with a non-latching coil type, rated for 110V DC and 12.3mA coil current. It has a contact current rating of 10A and is constructed with tin and silver contact material. The relay operates within a temperature range of -25°C to 60°C and has a release time of 20ms. It is available in a socketable package and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MKS3PINDC110 technical specifications.
| Coil Current | 12.3mA |
| Coil Power | 1.4W |
| Coil Resistance | 8.96kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 110V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |