The Omron MM2BAC100110NC is a general purpose DPDT power relay with a non-latching coil and a silver contact material. It can handle a contact current rating of 15A and has an operating temperature range of -10°C to 55°C. The relay is chassis mount and has a screw termination. It has a relatively fast operate time of 25ms and a release time of 30ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MM2BAC100110NC technical specifications.
| Coil Current | 39mA |
| Coil Resistance | 340R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 110V |
| Contact Current Rating | 15A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |