The Omron MM2P AC200/220 relay features a DPDT contact arrangement with a 2 Form C contact form. It has an AC coil voltage rating of 200/220VAC and a coil current rating of 20mA. The relay's coil resistance is 1.54K ohms and it has a maximum pick-up voltage of 176VAC. The minimum dropout voltage is 66VAC and the maximum AC switching voltage is 250V. The relay can handle a maximum switching current of 7.5A and has a non-latching relay construction. It operates within a temperature range of -10°C to 55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MM2P AC200/220 technical specifications.
| Contact Arrangement | DPDT |
| Contact Form | 2 Form C |
| AC Coil Voltage | 200|220V |
| Coil Current | 20mA |
| Coil Resistance | 1.54KOhm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 176VAC |
| Minimum Dropout Voltage | 66VAC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 250V |
| Maximum Switching Current | 7.5A |
| Mounting | Bracket Mount |
| Termination Style | 8-Pin Circular Plug |
| Number of Terminals | 8 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 25ms |
| Package Type | Dust Cover |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |