The Omron MM2P-D DC200/220 relay features a DPDT contact arrangement with a 2 Form C contact form. It has a coil current of 9.5 and a coil resistance of 23.2K. The relay can switch up to 7.5A with a maximum AC switching voltage of 250V and a maximum DC switching voltage of 250V. It is designed for bracket mount applications and has a termination style of 8-Pin Circular Plug. The relay has a non-latching relay construction and a operate time of 50ms. It is rated for operation between -10 and 55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MM2P-D DC200/220 technical specifications.
| Contact Arrangement | DPDT |
| Contact Form | 2 Form C |
| Coil Current | 9.5mA |
| Coil Resistance | 23.2KOhm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 154VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 22VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 250V |
| Maximum Switching Current | 7.5A |
| Mounting | Bracket Mount |
| Termination Style | 8-Pin Circular Plug |
| Number of Terminals | 8 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 50ms |
| Package Type | Dust Cover |
| Coil Suppression Diode | Yes |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |