The Omron MM2XPDDC100110NC is a general purpose electromechanical relay with a non-latching coil that operates at 110V DC and 17mA. It has a contact current rating of 7A and a coil power rating of 2.1W. The relay is socketable and has a maximum operating temperature of 55°C and a minimum operating temperature of -10°C. The MM2XPDDC100110NC has a DPDT throw configuration and a release time of 100ms, with an operate time of 50ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MM2XPDDC100110NC technical specifications.
| Coil Current | 17mA |
| Coil Power | 2.1W |
| Coil Resistance | 5.75kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 110V |
| Contact Current Rating | 7A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |