The Omron MM3XP AC200/220 relay features a 3PDT contact arrangement with a maximum switching current of 7.5A. It has a 200/220VAC coil with a maximum pick-up voltage of 176VAC and a minimum dropout voltage of 66VAC. The relay is constructed with a non-latching design and has an operate time of 25ms. It is rated for operation between -10°C and 55°C and is available with an 11-pin circular plug termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MM3XP AC200/220 technical specifications.
| Contact Arrangement | 3PDT |
| Contact Form | 3 Form C |
| AC Coil Voltage | 200|220V |
| Coil Current | 29mA |
| Coil Resistance | 620Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 176VAC |
| Minimum Dropout Voltage | 66VAC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 250V |
| Maximum Switching Current | 7.5A |
| Mounting | Bracket Mount |
| Termination Style | 11-Pin Circular Plug |
| Number of Terminals | 11 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 25ms |
| Package Type | Dust Cover |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |