The Omron MM4XP AC100/110 is a 4PDT 4-Form C electromechanical relay with a 100/110V AC coil and 58mA coil current. It has a maximum pick-up voltage of 88VAC and a minimum dropout voltage of 33VAC. The relay can switch up to 7.5A and has a maximum switching voltage of 250V AC or DC. It is mounted via a bracket and has a 14-pin circular plug termination style. The relay operates between -10°C and 55°C and has a non-latching construction with a 25ms operate time.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MM4XP AC100/110 technical specifications.
| Contact Arrangement | 4PDT |
| Contact Form | 4 Form C |
| AC Coil Voltage | 100|110V |
| Coil Current | 58mA |
| Coil Resistance | 150Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 88VAC |
| Minimum Dropout Voltage | 33VAC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 250V |
| Maximum Switching Current | 7.5A |
| Mounting | Bracket Mount |
| Termination Style | 14-Pin Circular Plug |
| Number of Terminals | 14 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 25ms |
| Package Type | Dust Cover |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |