The Omron MM4XPDDC24 is a 24V general purpose relay with a 4PDT throw configuration. It can handle a contact current rating of 7A and has a coil power of 2.7W. The relay operates within a temperature range of -10°C to 55°C and has a non-latching coil type. It is available in a socketable mount and comes in a bulk packaging with a single unit per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MM4XPDDC24 technical specifications.
| Coil Current | 94mA |
| Coil Power | 2.7W |
| Coil Resistance | 255R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 7A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |