Omron MY2-02-DC24 technical specifications.
| Coil Current | 36.9mA |
| Coil Resistance | 650R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Depth | 21.5mm |
| Height | 36.06mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 27.94mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 20ms |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| Power Consumption | 900mW |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 20ms |
| Series | MY |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Width | 21.59mm |