The MY2N-CR AC220/240 relay from Omron features a DPDT contact arrangement with a maximum switching voltage of 250V AC and a maximum switching current of 5A. It has a non-latching relay construction and a plug-in termination style. The relay operates within a temperature range of -55 to 70°C and has an AC coil voltage of 220-240V. It is designed for socket mounting and has 8 terminals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MY2N-CR AC220/240 technical specifications.
| Contact Arrangement | DPDT |
| Contact Form | 2 Form C |
| AC Coil Voltage | 220|240V |
| Coil Current | 4.2mA |
| Coil Resistance | 18.76KOhm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 9.6VAC |
| Minimum Dropout Voltage | 36VAC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 125V |
| Maximum Switching Current | 5A |
| Mounting | Socket |
| Termination Style | Plug-In |
| Number of Terminals | 8 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 20ms |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |