Omron MY4-02-AC110/120 technical specifications.
| Application(s) | POWER |
| Coil Current | 9.2mA |
| Coil Resistance | 4.43kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 110V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver, Gold |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 21.5mm |
| Height | 36.06mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 27.94mm |
| Life (Hours) | 500000Hour |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Mounting Style | SOCKET |
| Operate Time | 20ms |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Series | MY |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | 4PDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Width | 21.59mm |