Omron MY4-DC100/110(S) technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Package/Case | 100 |
| Coil Current | 9.9mA |
| Coil Power | 900mW |
| Coil Resistance | 11.1kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 110V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver, Gold |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 21.5mm |
| Height | 36mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 28mm |
| Life (Hours) | 200000Hour |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Socketable, Socket, Plug-In |
| Mounting Style | SOCKET |
| Operate Time | 20ms |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 900mW |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 20ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MY |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | 4PDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 909mV |
| Width | 21.5mm |