The Omron MY4-DC12-EL is a general purpose relay with a coil voltage of 12V and a contact current rating of 3A. It features a 4PDT throw configuration and a non-latching coil type. The relay is socketable and has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MY4-DC12-EL technical specifications.
| Coil Current | 75mA |
| Coil Power | 900mW |
| Coil Resistance | 160R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |