Omron MY4-DC48-EL technical specifications.
| Coil Current | 18.8mA |
| Coil Power | 900mW |
| Coil Resistance | 2.56kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 48V |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |