The Omron S8JC-Z10024CD is a 24V AC/DC switching power supply with a maximum output current of 4.5A and a maximum output power of 100W. It features a DIN rail mount style and a screw terminal block input connector. The power supply operates within a temperature range of -10°C to 60°C and has an efficiency of 86% typical. It also includes a power indicator and a fixed output type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron S8JC-Z10024CD technical specifications.
| Style | DIN Rail |
| Type | Switching |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Output Current | 4.5A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 100W |
| Efficiency | 86(Typ)% |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Medical Application | No |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Input Current | 1.4(Typ)A |
| Tolerance | ±10% |
| Ripple & Noise | 100mV |