Onsemi 74F646SPC technical specifications.
| Package/Case | PDIP |
| High Level Output Current | 64mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Transceiver, Inverting |
| Low Level Output Current | 64mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Type | 3-STATE |
| Package Quantity | 375 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 74F |