Onsemi BAS40-04LT1G technical specifications.
| Average Rectified Current | 120mA |
| Capacitance | 5pF |
| Package/Case | SOT-23-3 |
| Current Rating | 5A |
| Forward Current | 120mA |
| Height | 0.94mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.9mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 200mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 1uA |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Max Surge Current | 600mA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 600A |
| Power Dissipation | 225mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.3mm |