The BTA12-600BW3G is a 600V triac in a TO-220-3 package, suitable for applications where high current and voltage are required. It has a maximum repetitive reverse voltage of 600V and a maximum RMS current of 12A. The device is RoHS compliant and lead free, with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is packaged in rail or tube packaging and is halogen free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi BTA12-600BW3G technical specifications.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 15.75mm |
| Hold Current | 60mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.28mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 12A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 4.82mm |