
Bidirectional Transient Voltage Suppressor (TVS) diode offering ESD protection for four lines. Features a low capacitance of 0.9pF and a clamping voltage of 11.3V. Designed for surface mount applications in a Micro 8 lead MSOP package, with gold contact plating. Operates with a 7V working voltage and a maximum power dissipation of 400mW. This halogen-free, lead-free component is supplied on a 4000-piece tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.9pF |
| Package/Case | MSOP |
| Clamping Voltage | 11.3V |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 3mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.95mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 3mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Number of Bidirectional Channels | 2 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Lines | 4 |
| Operating Supply Voltage | 7V |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 1A |
| Peak Pulse Power | 400mW |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 7V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PicoGuard® |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 3.1mm |
| Working Voltage | 7V |
| RoHS | Compliant |
