
The CM1215-04SO is a unidirectional TVS diode with a clamping voltage of 7V and a peak pulse current of 1A. It is packaged in a SOT-23-6 package and is designed for surface mount applications. The diode has a capacitance of 2pF and a leakage current of 1uA. It is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi CM1215-04SO datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2pF |
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Clamping Voltage | 7V |
| Depth | 1.75mm |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 3.05mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 4 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 1A |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi CM1215-04SO to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
