
8-line, unidirectional Transient Voltage Suppressor (TVS) array offering low capacitance (2pF) for ESD protection. Features a 3.1mm x 3.1mm x 0.95mm MSOP package with gold contact plating. Operates from -40°C to 85°C with a minimum breakdown voltage of 6V and a clamping voltage of 9V. Includes 8 lines of protection, a peak pulse current rating of 1A, and a peak pulse power of 400mW. Supplied in 4000-piece tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi CM1216-08MR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2pF |
| Package/Case | MSOP |
| Clamping Voltage | 9V |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 8uA |
| Depth | 3.1mm |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.95mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 3.1mm |
| Min Breakdown Voltage | 6V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Number of Bidirectional Channels | 8 |
| Number of Lines | 8 |
| Operating Supply Voltage | 6V |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 1A |
| Peak Pulse Power | 400mW |
| Power Line Protection | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 3.3V |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Solder |
| Width | 3.1mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Onsemi CM1216-08MR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
