
Transient Voltage Suppressor (TVS) diode array for high-speed data line protection. Features 8 channels, 5V working voltage, and 5.5V reverse standoff voltage. Offers 9V clamping voltage and 1A peak pulse current. Surface mountable in a 6x4mm DFN package, with tin-matte contact plating. Halogen and lead-free, RoHS compliant, operating from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi CM1234-08DE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DFN |
| Clamping Voltage | 9V |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 4mm |
| Direction | Unidirectional |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 6mm |
| Min Breakdown Voltage | 6V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 1A |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 5.5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PicoGuard® |
| Termination | SMD/SMT |
| Working Voltage | 5V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi CM1234-08DE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi CM1234-08DE
Product Discontinuance Notification PD22457XB from Onsemi details EOL status and replacements for parts including CM1234-08DE, NCS199A1SQT2G, and NCP1308DR2G.
