
The CM1248-04S9 is a unidirectional Zener diode with a clamping voltage of 6.8V and a reverse standoff voltage of 6.1V. It has a capacitance of 13pF and a leakage current of 750nA. The diode is available in a surface mount package, SOT-953, with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi CM1248-04S9 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 13pF |
| Package/Case | SOT-953 |
| Clamping Voltage | 6.8V |
| Depth | 0.8mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 750nA |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Unidirectional Channels | 4 |
| Package Quantity | 8000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 6.1V |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Working Voltage | 6.1V |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Onsemi CM1248-04S9 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi CM1248-04S9
Product discontinuance notice for California Micro Devices (CMD) electronic components by onsemi, including last buy dates and suggested replacement parts.
