6-channel unidirectional transient voltage suppressor (TVS) array for high-speed serial interfaces. Features low 1.2pF capacitance per channel, 6V working voltage, and 6V minimum breakdown voltage. Offers 1A peak pulse current capability and 1uA maximum reverse leakage current. Housed in a 2.5mm x 1.35mm UDFN12 package with tin, matte contact plating. Operates from -40°C to 85°C and is supplied on a 3000-piece tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1.2pF |
| Clamping Voltage | 9.96V |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Current Rating | 8uA |
| Depth | 1.35mm |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Height | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 2.5mm |
| Min Breakdown Voltage | 6V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Lines | 6 |
| Number of Unidirectional Channels | 6 |
| Operating Supply Voltage | 6V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 1A |
| Power Line Protection | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 3.3V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| Width | 1.35mm |
| Working Voltage | 6V |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi CM1263-06DE
Onsemi product discontinuance notice PD22637XA for image sensors, logic, and discrete components. Includes last time buy and replacement part information.
