
Uni-directional diode array, SC-74 package, 6-pin, surface mount with gull-wing leads. Features 5.5V maximum working voltage, 225mW maximum power dissipation, and 9.9V typical clamping voltage. Offers 1uA maximum leakage current and 2pF capacitance per channel. Operates from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi CM1293A-04SO datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SC |
| Package/Case | SC-74 |
| Package Description | Small Outline Transistor |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 3 |
| Package Width (mm) | 1.5 |
| Package Height (mm) | 0.94 |
| Seated Plane Height (mm) | 1 |
| Pin Pitch (mm) | 0.95 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Configuration | Quad |
| Type | Diode Array |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Working Voltage | 5.5V |
| Maximum Power Dissipation | 225mW |
| Maximum Clamping Voltage | 9.9(Typ)V |
| Maximum Leakage Current | 1uA |
| Capacitance | 2pF |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536308000 |
| Schedule B | 8536300000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi CM1293A-04SO to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi CM1293A-04SO
Product discontinuance notice for California Micro Devices (CMD) electronic components by onsemi, including last buy dates and suggested replacement parts.