This Onsemi CM1430-04DE is an 8-channel 8-element EMI/RFI filter with a resistance of 100R and a capacitance of 8.5pF. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is packaged in tape and reel quantities. The filter is lead-free and RoHS compliant, making it suitable for use in a variety of applications. It is designed to provide attenuation of 20dB and is suitable for use in data line applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi CM1430-04DE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Attenuation Value | 20dB |
| Capacitance | 8.5pF |
| Circuit Type | Filter |
| Depth | 1.45mm |
| ESD Protection | Yes |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.8mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 8 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 1.45mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi CM1430-04DE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi CM1430-04DE
Product discontinuance notice for California Micro Devices (CMD) electronic components by onsemi, including last buy dates and suggested replacement parts.