The CM1430-06DE is a 6-channel 12-element surface mount filter from Onsemi. It features an attenuation value of 20dB and a capacitance of 8.5pF. The filter is designed for use in EMI/RFI applications and is RoHS compliant. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The CM1430-06DE is available in a tape and reel packaging with 3000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi CM1430-06DE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Attenuation Value | 20dB |
| Capacitance | 8.5pF |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Circuit Type | Filter |
| ESD Protection | Yes |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 12 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 1.45mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi CM1430-06DE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi CM1430-06DE
Product discontinuance notice from Onsemi for Sanyo and CMD brand components, providing last buy dates, last ship dates, and recommended replacement parts.